Novinky

Squale 50 Atmos - pravé potápky s bohatou históriou

Squale 50 Atmos - pravé potápky s bohatou históriou

Squale je jedna z mála značiek, ktorá sa špecializuje výhradne na potápačské hodinky a pritom sa môže pýšiť dlhoročnou históriou. Iba málo iných značiek totiž dokázalo oddolať pokušeniu vyskúšať vyrobiť aj iné štýly hodiniek ako napríklad elegantné, prípadne pilotské modely a podobne. Squale áno, pretože sa držia hesla "Robíme len to, v čom sme dobrí." a teda robia iba potápačské hodinky. Povedzme si niečo o histórií tejto značky. Tá mnohých možno prekvapí.

Charles a Hélène von Buren založili v roku 1950 hodinársku spoločnosť von Buren SA vo Švajčiarskom mestečku Neuchâtel. Veľmi rýchlo sa začali špecializovať na dovtedy málo preskúmané odvetvie potápačských hodiniek. V tej dobe išlo o skutočné technické vybavenie potápača, od ktorého závisel mnohkrát aj jeho život. Preto museli byť hodinky nesmierne spoľahlivé. Dcéru zakladateľov značky, Monique, rýchlo chytili hodinky za srdce a keďže ich spočiatku testovala sama, stala sa vynikajúcou plavkyňou a expertom v potápaní. Zároveň bola morskou biologičkou.

V roku 1959 si spoločnosť von Buren SA zaregistrovala obchodnú značku Squale a získala svoj prvý patent na konštrukciu potápačského púzdra. Najprv sa značka venovala výhradne výrobe púzdier a zopár iných komponentov a neskôr v 60-tych rokoch sa C. Von Büren (zakladateľ značky) rozhodol vyrábať kompletné hodinky pod svojou značkou a tak sa objavili prvé hodinky s logom SQUALE na ciferníku (nie len na zadnom veku), čím sa začala písať história tejto značky.

Prvé športové úspechy značky boli zaznamenané počas rokov 1965-68 kedy značka sponzorovala Mariu y Giuliana Treleani prezývanú tiež Jolly, ktorá dosiahla svetový rekord v hĺbkovom potápaní bez dýchacieho prístroja (31 metrov v 1965, 35 metrov v roku 1966 kedy prekonala samú seba a napokon 45 metrov v roku 1967). Jej rekord nebol prekonaný ďalších 15 rokov.

V 70-tych rokoch značka vyrobila prvé "1000 metrové" hodinky s revolučnou lunetou, ktorá bola otočná do oboch strán až po jej zatlačení. Tú môžete nájsť aj v dnešných modeloch s číselným označením 2002. SQUALE sa naďalej venovala výrobe hodiniek, ktoré začala dodávať významným odberateľom akými boli ozbrojené sily talianskej armády ale hlavne iným švajčiarským výrobcom hodiniek zvučných mien ako Sinn, Tag Heuer, Blancpain, Doxa, Zeno a mnoho ďalších. Toto dodalo značke skutočnú prestíž v 70-tych rokoch. Jej znovuzrodenie nastalo v roku 2010 odkedy sa tieto hodinky vyrábajú v srdci Švajčiarska a naďalej nesú označenie SWISS MADE. Modely, ktoré používali púzdro SQUALE, mali povinnosť označiť svoj ciferník logom SQUALE ako synonymom kvality. Preto na niektorých historických modeloch iných značiek môžete vidieť aj logo Squale. Napríklad lendárny model Blancpain Fifty Fathoms niesol povinné označenie ciferníka logom Squale ako záruku kvality.

V nemeckom magazíne zo 70 rokov s názvom Poseidon (magazín viac neexistuje) sa dochoval porovnávací test rôznych potápačských hodiniek. Značku SQUALE porovnávali mimo iné i s prestížnou nemeckou značkou Glashutte, pričom hodinky SQUALE dostali najlepšie hodnotenie!

Toľko z verím zaujímavej histórie a teraz sa poďme pozrieť bližšie na súčasný model Squale 50 Atmos blue blasted.

Značka sa do dnešných dní nedrží iba potápačských hodiniek ale snaží sa dodržiavať aj dizajnové prvky pôvodných modelov. Krivky púzdier ma tento model v skutku unikátny a musím priznať, že je to jedno z vôbec najkrajších púzdier aké som kedy videl. Pritom si dovolím tvrdiť, že som ich videl naozaj veľa. Púzdro je nádherne jednoduché a nadčasové spredu:

No keď ho pootočíte na bočnú stranu, vynikne v plnej kráse, pričom ho zdobí aj názov značky:

Takisto zadné veko Vás nenechá na pochybách, že tieto hodinky sú schopné odolať 50 atmosféram tlaku, v reči zákazníka, 500 metrovej vodotesnosti. Každé púzdro ma individuálne vygravírované seriálové číslo.

To čo nesmie chýbať žiadným potápačským hodinkám je otočná luneta (v tomto prípade 60 kliková), výrazná minútová ručička na odpočet času stráveného pod vodou a bezpečné uloženie korunky, aby nedošlo k jej nechcenému vytiahnutiu alebo poškodeniu. Keďže model je vybavený v základe šróbovacou korunkou, ktorá je navyše umiestnená na pozícií 4 hodín, niečo také Vám určite nehrozí. Na korunke nájdete pekný historický odkaz na spoločnosť von Buren.

Hodinky sú osedlané dobre známym švajčiarskym automatickým strojčekom ETA 2824-2, veľkosť púzdra je 40 mm a môžete si ich vybrať s hnedým vintage koženým remienkom, ktorý perfektne ladí k pieskovanej úprave púzdra ako aj modrej farbe a vytvára tak trochu retro dojem alebo čiernym gumeným remienkom, ktorý hodinkám takisto veľmi pristane a určite bude aj odolnejší na dovolenkové potápanie.

Hodinky pôsobia na ruke ľahkým a nerušivým dojmom.

Na záver prikladám pekné produktové video, po ktorého vzhliadnutí budete mať chuť ponoriť sa s týmito hodinkami minimálne vo svojej vani...

Fotografie (s výnimkou dobových zapožičaných od výrobcu) - Marián Svítek www.mariansvitek.com

Autor: Peter Kožár
Zdieľať
Staršie príspevky