Novinky

LÜM-TEC M66 vs M68 - malý a veľký brat

LÜM-TEC M66 vs M68 - malý a veľký brat

Keďže ma už viacero ľudí žiadalo o porovnávacie testy hodiniek, rozhodol som sa, že tentokrát napíšem o dvoch veľmi podobných, avšak predsa trochu odlišných hodinkách. Ide o modely LÜM-TEC M66 Cobalt a LÜM-TEC M68 Auto.

Ako si môžete všimnúť hneď z prvej fotky, prvý evidentný rozdiel nájdeme vo veľkosti púzdra. Kým model M66 Cobalt (vľavo) má priemer púzdra 40 mm, model M68 disponuje väčším, 44 milimetrovým púzdrom. S tým súvisí aj šírka remienka, ktorá je u menšieho modelu 22 mm pri uchytení remienka na púzdro hodiniek a postupne sa zužuje na veľkosť 20 mm na mieste kde sa nachádza spona. Model M68 má remienok širší o 2 milimetre a teda sa zužuje z 24 na 22 mm.

Dôležitá však nie je iba veľkosť púzdra ale aj materiál z ktorého púzdro pochádza. Tým je v prípade modelu M68 klasická nehrdzavejúca oceľ kvality 316L, kým u menšieho modelu je to v hodinárskom priemysle málo používaný kobalt. Prečo kobalt? Kobalt je totižto feromagnetický, tvrdší a pevnejší ako oceľ a veľmi húževnatý. V ľudskej reči to znamená, že ho poškriabete ťažšie ako klasickú oceľ. Z toho vyplýva aj vyššia cena menšieho modelu.

V obidvoch prípadoch nájdete "pod kapotou" japonský automatický strojček Miyota 9015. Vyrába ho spoločnosť Citizen a je dostatočne spoľahlivý na bežné nosenie. Rezerva náťahu je niečo cez 40 hodín. Na obrázku nižšie môžete vidieť, že kobaltové púzdro sa trochu líši od zadného veka. To preto, lebo zadné veko je z klasickej nehrdzavejúcej ocele s priehľadom so zafírového sklíčka. Takisto is môžete všimnúť, že kožený remienok ma chytrý "quick release" systém, ktorý umoňuje rýchle nasadenie remienka bez rizika poškrabania púzdra, pretože nemusíte používať odbaretovač.

Všetky kobaltové vyhotovenia z M-kovej série sa vyrábajú v dvoch veľkostných vyhotoveniach a to v menšej 40 mm a väčšej 44 mm. Samozrejme, väčší model M66 Cobalt XL by bol lepším ekvivalentom k modelu M68, ale takto si aspoň viete lepšie predstaviť veľkostný rozdiel. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na ciferníky obidvoch spomínaných modelov.

Menší model používa dvojfarebnú superluminovu. Myslím, že ide konkrétne o Superluminovu BGW9 na malých minútových indexoch a klasickú C3 na všetkých ostatných indexoch, číslach a aj ručičkách. LÜM-TEC sa pýši svojou 3D luminizačnou technológiou, tkz. MDV alebo "Maximum darkness visibility". V praxi to znamená, že Superluminova je nanesená až 8krát na dioxidom chemicky upravený povrch, ktorý odráža svetlo superluminovy späť do indexov a číslic. Maximalizuje to tak svietiaci efekt. Pre lepšie vysvetlenie prikladám ilustračný obrázok nižšie.

Prinášam Vám tri pohľady. Prvý za svetla:

Druhý za šera:

No a posledný pohľad je za najväčšej tmy. Táto fotka je zapožičaná priamo od výrobcu. Musíte si však uvedomiť, že promo fotky sa robia za pomoci ultrafialového svetla, takže takto Vám tie hodinky za bežných podmienok svietiť skutočne nebudú. Navyše, Superluminova je silno jasná po bezprostrednom nabití, avšak jej intenzita rýchlo slabne už pár minút potom. To je rozdiel oproti hodinkám, ktoré používajú na svojich ciferníkoch trícium. To síce svieti slabšie, avšak jeho intenzita je konštantná. Ide o malé plynové trubičky, v ktorých sa nachádza trícium, takže ani nepotrebuje žiaden vonkajší zdroj svetla.

Ciferník väčšieho modelu používa oranžovú Superluminovu a je šedo-antracitovej farby.

Táto Superluminova je na tom v tabuľke svietivosti oproti BGW9 a C3 o poznanie horšie. Oproti 100% svietivosti C3-ky žiari iba 54 % svietivosťou.

Za úplnej tmy bezprostredne po nasvietení to potom vyzerá takto (fotka výrobcu):

To, čo Vám poskytne skutočne iba málokto, sú tri druhý remienkov v cene u oboch modelov. Jedným je hnedý kožený remienok, druhým čierny gumený a nakoniec hodnotný kovový náramok.

Ak niekomu z Vás padol do oka model M66 Cobalt, mali by ste sa poponáhlať. Ide totižto o posledný kus tejto limitovanej edície, z ktorej bolo vyrobených len 100 kusov celosvetovo! Model M68 Auto je na tom trochu lepšie, pretože išlo o väčšiu sériu 175 kusov.

Ak Vás zaujíma ako vyzerajú recenzované hodinky s rôznymi remienkami na ruke, pozrite si obrázky od nášho fotografa nižšie. LÜM-TEC M68 Auto.

LÜM-TEC M68 Cobalt.

Fotografie - Marián Svítek www.mariansvitek.com

Zdieľať
Staršie príspevky Novšie príspevky